Madeleine Pyk – en samling F769
240
571834

Åke E:son Lindman

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Åke E:son Lindman
(Sverige, Född 1953)

ÅKE E:SON LINDMAN, Signerad och daterad 1995 a tergo. Vintage. Analog C-print.

"Venedig #IV", 1994. Bildyta 69 x 87 cm.

Ramad med plexi och träram.
Sign med blyerts a tergo ram.
Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Ingrid Sommar, "Genius Loci, Fotografier av Åke E:son Lindman", 1998, utställningskatalog, avbildad.
Niclas Östlind och Julia Tedroff (red), "Åke E:son Lindman, Pure Architecture", 2010, avbildad uppslag sid 52-53.

Ur serien "Genius Loci".