248
573704

Terry O'Neill

(Storbritannien, 1938-2019)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Terry O'Neill
(Storbritannien, 1938-2019)

"Amy Winehouse, London 2008"

Signerad Terry O'Neill och numrerad 2/50. Gelatinsilverfotografi, bildyta 115 x 97 cm. Total upplaga 50 + 10 AP.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, avbildad helsida sid 344.

Fotografen Terry O'Neill tyckte att det inte fanns ett enda porträtt som fångade Amy Winehouses (1983-2011) sanna karaktär. Efter många om och men lyckades han övertala henne att låta honom ta en bild av henne i samband med en konsert i London. Bilden publicerades som omslag till Sunday Times Magazine den 28 juli 2008 och fångar verkligen Winehouses speciella kombination av styrka och sårbarhet.

“I was working on a present for Nelson Mandela, when he came here for his 90th birthday and there was a concert for him in Hyde Park. Amy was due to sing but she was in hospital. She actually got out of bed to come and perform. I only took two frames but I’m so glad I did because she was a really talented lady.”
Terry O´Neill