272
561440

Claes Jurander

(Sverige, Född 1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Claes Jurander
(Sverige, Född 1948)

"Jack Johnson bland solrosor"

Signerad C J och daterad 2004. Bemålat trä. Höjd 69, djup 44,3 och bredd 42,1 cm. Inklusive sockel, höjd 109, bredd 44 och djup 47 cm.

Proveniens

Galleri Hjärnstorm, Stockholm.
Samling Saltarvet, Fiskebäckskil.

Galleri Hjärnstorm, Stockholm, "Haiku", 25 november - 18 december 2004.

Tillhörande DvD-skiva med videoloop samt boken "Metaforolympiaden och andra texter" av Claes Jurander, med text om verket, medföljer skulpturen.