286
561446

Bianca Maria Barmen

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Bianca Maria Barmen
(Sverige, Född 1960)

"Groda"

Signerad Bianca Maria Barmen och daterad 1999. Unik. Gips. Höjd 9, bredd 43 och djup 56 cm. Inklusive sockel, höjd 45, bredd 62 och djup 55 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.
Samling Saltarvet, Fiskebäckskil.

Lunds Konsthall, "Bianca Maria Barmen", 29 april - 4 juni 2000.
Aguélimuseet, Sala, "Bianca Maria Barmen", 9 juni - 16 juli 2000.

Bianca Maria Barmen och Jan Håfström, "Bianca Maria Barmen", 2000, utställningskatalog, avbildad.
Mårten Castenfors (red), "Samling Saltarvet", 2001, avbildad uppslag sid 30-31.