30
585294

PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj "Muslinge", 1940-50-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Nyomklädd i vitt, långhårigt fårskinn, ben och armlän av björk.

Reportedly the model was designed by Philip Arctander (1916-1994), Danish Architect. The model was presented in the shop NY FORM in Copenhagen in 1944.