Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
323
582640

Kristina Jansson

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Kristina Jansson
(Sverige, Född 1967)

"Karaktären"

Signerad Kristina och daterad -03 a tergo. Duk 130 x 195 cm.

Proveniens

Milliken Gallery, Stockholm.

Gotlands Konstmuseum, Visby, "The Oblique Gaze/Den skeva blicken", 4 februari - 24 april 2011.

Formgivare

Kristina Jansson korades till Carnegie Art Award-pristagare 2009.