335
564844

Peter Johansson & Barbro Westling

(Sverige, Född 1964)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
(Sverige, Född 1964)

PETER JOHANSSON & BARBRO WESTLING, Trälåda, glas, 100-kronorssedel och stämpel. Signerad och numrerad 7/11 a tergo.

"Smålänningar är snåla". Utförd 2007. Höjd 22, bredd 45 och djup 22 cm.

Obetydligt slitage.
Stämpel och sedel ligger löst inuti lådan.
Lådan går att öppna från baksidan.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnärerna av nuvarande ägare.

Växjö Konsthall, "Smålänningar är snåla", 12 april - 3 juni 2007.

Peter Johansson och Barbro Westling, "Peter Johansson/Barbro Westling; Texter och dokumentation från ett urval konstprojekt 2004-2008", 2008, jämför sid 56-61.