Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
359
535046

Odd Nerdrum

(Norge, Född 1944)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 780 - 7 750 EUR
7 760 - 8 870 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Odd Nerdrum
(Norge, Född 1944)

"The Cloud II"

Signerad Nerdrum. Utförd 1994. Kol på papper 110 x 123 cm.

Proveniens

Martina Hamilton Fine Art Inc, New York. Inköpt 1995 av nuvarande ägare.

New Orleans Museum of Art, "Odd Nerdrum: The Drawings", 30 juli - 30 oktober 1994, kat nr 17.
The Arkansas Art Center, Little Rock, "Odd Nerdrum: The Drawings", 13 januari - 30 februari 1995.
The University of Iowa Museum of Art, Iowa City, "Odd Nerdrum: The Drawings", 8 mars - 15 maj 1995.
The Patrick & Beatrice Haggerty Museum of Art, Marquettte University, Milwaukee, "Odd Nerdrum: The Drawings", 29 juni - 27 augusti 1995.
Josyly Art Museum, Omaha, "Odd Nerdrum: The Drawings", 30 september - 8 november 2015.
Astrup Fearnly Museum of Modern Art, Oslo, Norge. "Odd Nerdrum. Two decades. Paintings, 1978 - 1998", 25 september 1998 - 3 januari 1999, kat nr 47.