Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
58
587687

JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1900-talets första hälft.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Grålackerad och förkromad metall, ställbart, utdragbart lampstativ. Märkt TRIPLEX-PENDEL PATENT MADE IN SWEDEN samt ASEA BELYSNING 4901 TYPAX. Armens längd exkl skärm ca 160+175-280 cm, skärmens diameter 25 cm.

Hårt slitage, bucklor.