Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
581341

KAI KRISTIANSEN, stolar 8 stycken "model 42", Schou Andersen Møbelfabrik, 1950-60-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander och svart skinnklädsel.

En baksida till ett ryggstycke saknas, smärre slitage. (8)

Tilläggslista

Säljes med CITES-intyg.

Modellen formgiven 1956-57.