80
571958

ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerat böjträ av björk och rödlackerad plywood, stämpelmärkt 45 under benställningen. 59,5 x 50 cm, höjd 59 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt ca 1939 av nuvarande ägares föräldrar.

Thomas Kellein (red), "Alvar & Aino Aalto design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz Verlag, Tyskland 2005, jfr bilder sid 65-66.

Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet, Finland år 1932.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

44. Omega, Railmaster, "Broad Arrow hands", "2914-1", ca 1957.
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK