Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
82
571838

ALVAR AALTO, bord och stolar, 8 st, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, Finland 1930-40-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Björk och masurbjörk, skiva med naturfärgad linoleum, stolarna med stoppade sitsar omklädda i blått Aalto-tyg. Några stolar märkta ALVAR AALTO DESIGN MADE IN FINLAND. Bordets diameter 127,5 cm, höjd 72 cm.

Slitage. (9)

Proveniens

Enligt uppgift inköpta ca 1939 av nuvarande ägares föräldrar.