1009
571270

PRESENTERFAT, icke identifierad mästrstämpel, Venedig 1600-talets slut/1700-talets början. Barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Ovalt, rikt driven och ciselerad dekor av snäckor och akantus. I mitten putti bärandes på grevlig krona. Längd 54 cm, vikt 900 gram.

Bucklor, bristningar och lagningar.