1011
584810

BÄGARE med LOCK, sannolikt av Antoni II Grill, Augsburg (verksam 1720-1734). Senbarock.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Delvis förgylld, på tre kulfötter, genombruten mantel med rik dekor av bladslingor och ovaler med landskapsbilder. På locket genombruten bladdekor och kulknopp. Även locket med stämplar. Höjd 25 cm, vikt 1 410 gram.

Bristningar, lockets kant med buckla.