1031
589588

TERRINER, ett par, av Frederick Kandler, London 1755. Rokoko.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris

Oval, svängd form, på svängda fötter med bladanfanger. Liv och lock med heltäckande dekor av svängda godroner. På livet vapenkartuscher omgivna av rocailler. Uppsvängda volutrullade handtag med bladfästen. Stor lockknopp i form av en örn som slår en hare och en fågel. Längd 41 cm, vikt c:a 3.100 gram styck. Stämplar även på locken. (2).

Proveniens

Graverade vapen för Throckmorton och Yate, impaling Collingwood, utförda för Sir Robert Throckmorton, 4th Baronet of Coughton Court, County Warwick (1702 - 1791) och hans andra hustru Catherine (gifta januari 1737), dotter till Georg Collingwood of Esslington, Northumberland. Från Sir Nicholas Throckmortons samlingar, sålda Christie´s 25 juli 1934, därefter Hertiginnan av Kents samling, sålda Christie´s 13 mars 1947.

Burkes General Armoury sid. 1012, 1148, 1216.

Frederick Kändler var son eller brorson till Charles Kändler, som kom till London 1727 och var bror till Johann Joachim Kändler, den berömde modellören av Meissens tidiga porslin. Frederick Kandler blir mästare 1739.