1035
574396

BORDSSURTOUT, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Oval genombruten, på tassfötter. Vid kortsidorna vädurshuvuden. Genombrutna ställ för fyra flaskor. Kantdekor av pärlstav. Proppar av silver med kotteknopp. Även två av propparna med stämplar. Längd 28 cm, vikt 1 300 gram.

Flaskorna med obetydliga nagg.