1042
549466

DRYCKESKANNA, av William Eaton, London 1836.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 970 - 4 410 EUR
4 140 - 4 600 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Förgylld. Cylindrisk på välvd fot med driven dekor av akantusblad. Livet med pålagd lagerkrans och ekkvistar. Nederdelen med krans av ek med vridna band. Svängt handtag. Locket godronnerat och med akantusblad. Lockknopp i form av ett crest. Höjd 35 cm, vikt 3 720 gram.

Proveniens

Crest för Legh of Lyme.