107
577835

BUDDHA, delvis förgylld brons. Sino-tibetansk, 1700-tal.

Buddha, delvis förgylld brons.  sino-tibetansk, 1700-tal.

Maitreya Buddha. Sittande i vajrasana, med händerna i dharmachackra mudra på en dubbel lotustron. Höjd 9,9 cm.

Slitage.

Utropspris:

40 000 - 45 000 SEK

4 376 - 4 923 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

The private Collection of Nils Nessim (1916-1974), thence by descent.