110
584626

THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Thangka, tsong khapa, tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Tsong Khapa sittande i mitten, ovanför Yamantaka Vajrabhairava med gemål symboliserande visdomens seger över döden, och undertill Yama med gemål, symboliserande visdomens seger över illasinnade andar, på sidorna om Tsongh Khapa, hans huvdlärjeungar, Gyaltsab Je och Khedrup Je. A tergo med en numrering (nummer ett, vänster).
Färgpigment på bomullsduk, 93 x 61 cm. Brokadinramning med knoppar av förgyld metall, ca 183 x 90 cm.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

5 470 - 8 206 EUR

Klubbat pris:
875 000 SEK
Tilläggslista

On verso also with a numbering: 'Number one, left part'.