1104
492017

TIARA med gammal- samt rosenslipade diamanter, möjligen Fabergé, i ask signerad Fabergé.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris

Tiarans låsdel stämplad med kokoshnik-stämpel från S:t Petersburg innan 1917. Enligt uppgift köpt av familjen i S:t Petersburg 1907. Silver och guld. Tillhörande brosch-del. Storlek på mittsten 5.5 mm. Längd 11 cm, höjd 5 cm. Vikt 32 gr.

Stoppning i ask möjligen utbytt.

Proveniens

This tiara was bought in St. Petersburg by General Brändström, the Swedish ambassador in S:t Petersburg 1906-1920, around 1907. The tiara was also worn by his daughter Elsa Brändström (1888-1948), known as “The Angel of Siberia”, due to her meritorious work during the First World War as a nurse in the Red Cross, in Siberia. Thence by decent.