Dekor i underglasyrblått i form av växter i reserver. Lock med förgylld knopp i form av fohund. Ställ med skuren dekor och skiva i marmor medföljer. Höjd 61 cm.
Lagningar. Nagg. Senare knopp.
Purchased in 1920 in Harbin, Manchuriet by present owner's grandfather.