128
565467

SKÅL, "Spinach" jade, Qingdynastin 1800-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 160 - 9 550 EUR
8 130 - 10 800 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Tunt skuren i form av en blomsterknopp som bildar en skål. Diameter 19, höjd 8 cm.

Proveniens

Sothebys, New York 22 mars 2000, Lot 0012.

Forsyth and McElney, Jades from China, The Museum of East Asian Art, Bath England, 1994, no 351.