1345
556636

BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Fanerad med björk, rosenträ, amarant, lönn och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Friedrich Iwerson" (mästare i Stockholm 1780-1801). Tre lådor varav de två undre bakom klaff. Rika inläggningar, på fronten medaljong med antikiserande kvinnofigur, flankerande blommor i gallerverk, sidor med trofé av pilbåge, pilkoger och fackla. Beslag i form av joniska kapitäl, lagerhängen och bladrosetter. Längd 123, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Skivan 1700-tal, men möjligen ej ursprunglig.

Jämför närmast identisk byrå av Nils Petter Stenström, som såldes på Stockholms Auktionsverk våren 2010, katalognr 1512.
Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Fyra år senare ansökte Stenström om att få avlägga mästarprov, men fick avslag då ämbetet inte gillade hans önskan om att få göra provet i form av ett litet bord. 1781 blev han utnämnd till hovsnickare för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling.