1345
556636

BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 400 - 35 100 EUR
28 000 - 37 300 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Fanerad med björk, rosenträ, amarant, lönn och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Friedrich Iwerson" (mästare i Stockholm 1780-1801). Tre lådor varav de två undre bakom klaff. Rika inläggningar, på fronten medaljong med antikiserande kvinnofigur, flankerande blommor i gallerverk, sidor med trofé av pilbåge, pilkoger och fackla. Beslag i form av joniska kapitäl, lagerhängen och bladrosetter. Längd 123, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Skivan 1700-tal, men möjligen ej ursprunglig.

Jämför närmast identisk byrå av Nils Petter Stenström, som såldes på Stockholms Auktionsverk våren 2010, katalognr 1512.
Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Fyra år senare ansökte Stenström om att få avlägga mästarprov, men fick avslag då ämbetet inte gillade hans önskan om att få göra provet i form av ett litet bord. 1781 blev han utnämnd till hovsnickare för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

539. Kristian Nilsson, collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter och odlade pärlor, Stockholm 1982.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK