1347
578389

BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger, bandrosetter, blommor och blad. Längd 112, bredd 56, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jfr byrå sid. 266.

Möbelkonservator Kristina Kvastad har lanserat en teori att denna typ av gustavianska byråer skulle ha tillverkats i Anders Scherlings verkstad i Stockholm, i samband med att en likartad byrå fanns på auktion på Stockholms Auktionsverk (nr 1750, 18 - 19 maj 1999). Den byrån var märkt And: Lundelius 1777. Scherling blev ebenist under hallrätten redan 1771. Signerade möbler av Scherling känner vi för närvarande endast från sengustaviansk tid, varför denna möbeltyp kan vara av största intresse som ett eventuellt exempel på hans höggustavianska produktion. Byrån uppvisar snickeritekniska detaljer och lösningar som kan återfinnas som litet speciella drag både hos Scherling och hans gesäll Anders Lundelius. Ur mönstersynpunkt finns ett antal jämförbara byråer med liknande intarsia vars kolmårdsmarmorskivor stundom har påskrift med rödkrita " Metzmacher ", som var möbelsnickare och även drev affärsverksamhet som möbelförsäljare. Jämför man däremot med Metzmachers signerade produktion finns inga likartade exemplar.