1378
593117

SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Gråmålad. Snidad dekor av blommor, blad, lagerstav och pinjekottar. Längd 196, bredd 89, höjd 130 cm.

Proveniens

Friherrinnan Anna Christina Palmstierna (1728-1805), gift 1752 med Nils Palmstierna (1696-1766), friherre 1747.