Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1415
587158

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krön med räfflad medaljong, bandrosett och rosor. Ram med spiralband och pärlstav. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 151, bredd 56 cm.

Proveniens

Friherre Nils Gyllenstierna, Lidingö.