1416
594484

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av räfflad medaljong, lagergirlander och blommor. Signerad NM. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 184, bredd 71 cm.

Proveniens

Finspångs bruk, Östergötland. Se även katalognr 1373.