1440
595143

KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, samt en snarlik LJUSSTAKE. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Kannelerat skaft på tassfötter och rund fot. Lösa kopplade ljusarmar för tre ljus med dekor av spiralvridna ormar. Paret ljusstakar med ristad märkning undertill "Prinsessan" och numrering II resp. III. Kandelaber höjd 45 cm. Ljusstakarnas höjd 25 cm. Den snarlika ljusstakens höjd 26 cm.

Kandelaberarmarna empire, men troligen inte ursprungligen tillhörande. Tre ljusmanschetter saknas.

Tilläggslista

Samtliga tre ljusstakar med mindre skillnader.