1448
587173

BORDSLAMPA, s. k. lampe bouillotte, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Förgylld och patinerad brons. Tassfötter på rund sockel. Ljusarmar med figurhuvuden. Höjd 64 cm.

Kompletterad, senare skärm.