1450
569405

BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Urnformade. Dekor av frukter, blommor och blad. Signerade "henry Dasson 1877". Höjd 58, höjd inkl skärm 86 cm.

Henry Dasson (1825-96) var en av de mest framstående tillverkarna av högklassiga möbler och bronser under 1800-talet i Paris. Han specialiserade sig på att kopiera exklusiva 1700-talsmöbler och konsthantverk. De förgyllda bronserna är av högsta kvalitet och för att uppnå den vackraste förgyllningen tillämpade han den farliga tekniken att brännförgylla med hjälp av kvicksilver. 1894 lade han ner sin verksamhet.