1482
543329

BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Patinerad och ställvis förgylld brons. Sockel av röd marmor. Vitemaljerad urtavla. Urverk märkt med sköld och ankare samt "FOT BTÉ" (Farcot Breveté, verksam från 1858) och nummer 6151. Skulpturen märkt vid basen "Laurent scpt". Höjd 60 cm. Pendel och nyckel medföljer.

slitage