1484
582572

BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 830 - 4 790 EUR
4 330 - 5 420 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti och symboler för Handeln. En bal märkt "No 40". Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bomullsbal, arrakstunna, paddel och ankare. Vitemaljerad urtavla märkt "Gustaf Undén" (mästare i Stockholm 1800-1829). Längd 30, höjd 36 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlik bordspendyl avbildad sid. 142; Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.