1493
591972

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "LE ROY H-R DU ROI A PARIS". Stående lyrspelande Apollon. Dekor av musikinstrument. Längd 29, höjd 38 cm. Pendel medföljer.

Sockelns frånsida med gåvoinskription.