1510
542652

PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
380 000 SEK

Vit marmor. Atlet med segerband i håret. Höjd 33 cm utan sockel.

Tilläggslista

Förtydligande: Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.

Proveniens

Sydsvenskans samling, Malmö. Inköpt på 1960-talet av Nane och Christer Wahlgren, tidigare chefredaktör och ägare till Sydsvenskan, på resa tillsammans med konstnären Henning Malmström (1890-1968). Henning Malmströms samling av antika porträtthuvuden finns på Malmö Museum.