1521
590811

BROSCHYR. "HVITA STJERN LINIEN", GENERALAGENT CARL ERIKSSON, POSTGATAN 34, GÖTEBORG.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Broschyr med kortare beskrivning av rederiet "Hvita Stjern Linien", samt information om första, andra samt tredjeklassmiljöerna ombord. Vidare beskrivs rederiets övriga flotta och rutter. Rikt illustrerad med 20 avbildningar i färg av rederiets fartyg samt inredningarna ombord. I slutet av broschyren berättar passagerare om sina erfarenheter från "Hvita Stjern Linien". Tredje klassens matsedel presenteras även. Broschyren innehåller även ett löst utvikbart informationsblad av fartyget Olympic, där även systerfartyget Titanic omnämns. 48 sidor. Tryckt av Göteborgs Litografiska Aktiebolag 1910. 12,5 x 18 cm. Informationsbladets mått ca 35,5 x 25 cm.

Fläckar, smärre veck och skador.