179
587437

"DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris

Skuren i form av gravid kvinna med foster i magen. Delvis löstagbar torso. Rörliga armar. Monterad på sockel av trä med elfenbensfötter, delvis klädd i sammet. Total längd 23,5 cm.

Arm saknas. Naturliga sprickor.

Proveniens

The Collection of Hans Albertsen (1855-1940), Denmark.