181
587435

CIGARRASK, SALTKAR samt TÄNDSTICKSHÅLLARE, exportsilver. Bla Chen Hua, 1900-talets början.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris

Rektangulär cigarrask, invändigt klädd i trä. På locket driven dekor av drake i relief, liksom runt asken. Invändig plackett med dedikation. Längd 12, 5 cm, bredd 9,5 cm, höjd 6,3 cm. Cylindriskt saltkar med genombruten kant med blomsterdekor. Tändsticksaskhållare med driven dekor av drake. Monogram. Total vikt 96 g. Diameter 5,8 cm. Längd 6,1 cm.

Saltkaret med bucklor, insats saknas.

Proveniens

The Collection of Hans Albertsen (1855-1940), Denmark.