183
590526

SKÅL, silver. Wang Hing & Co, Hongkong, tidigt 1900-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Halvsfärisk form på utvikt fot med pålagd dekor av prunuskvistar med fåglar. Monogram. Vikt 411 g. Diameter 16,7 cm.

Bucklor.

Proveniens

The Collection of Hans Albertsen (1855-1940), Denmark.