232
593490

RÖKELSEKAR, keramik, Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris

Dekor i relief, samt undertill arkaiserande märke. Höjd 14,5 cm.

Krackelyr, glasyrnötning, nagg.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection. Bukowskis, June 17, 2011, Lot 1746.