Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
313
535954

RULLMÅLNING, fåglar och blommor, Qingdynastin, 1700-tal, signerad Lan Ling.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Trädgårdsmotiv med två fåglar i en blommande magnolia, trädpioner och trädgårdsklippor. Av kvinnlig konstnär, signerad Lan Ling samt daterad våren år 'bingchen' (motsvarande 1736 eller 1796). Tusch och färg på siden. Kaligrafi och fem röda sigill. 185,5 x 99 cm.

Slitage, färgbortfall, lagningar och retuscher, uppfodrad på väv.