328
594047

KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Skrivet på silkesbrokad, monterat som handscroll, text på kinesiska och manchuriska, texten inleds med titeln Fengtian gaomin (På befallning av himlen), daterad Tongzhi yuan nian (1862). 31,8 x 480 cm.

Slitage, defekter.