Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
363
578395

TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Insvängt oktogonalt med veckat lock, dekor av figurpaneler , invändigt två tedosor med lock av tenn. Längd 32, bredd 25, höjd 18 cm.

Skador.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare i samlingarna hos släkten Grill, på Godegård, Östergötland.