453
354486

URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Arkaiserande form och dekor med maskaronhänklar och hjorthandtag. Höjd 36,4 cm.

Skador, renoveringar. Anlupen.

Proveniens

Bukowskis, Sale 508, May 1998, Lot 1328.