503
568576

BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong, daterad 1762.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
706 - 1 060 EUR
737 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Med kopia av svensk transportsedel delvis i vit emalj, omgiven av europeiserande blommor i grisaille och guld, skålens utsida med blombuketter. Diameter 32/37 cm.

Brättessprickor, sprickor, nagg, ifyllda nagg, lagningar.

Wirgin, Jan; Från Kina till Europa, pl.215, sid. 195.

Den avbildade sedeln är utställd av Riksens Ständers Växelbank på 200 Dr kopparmynt, utfärdat 1762.