583831

57. BODHISATTVA, brons.

Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.

Sittande i meditativ ställning på dubbel lotustron, med högra handen i varada mudra och vänstra handen i abhaya mudra. Höjd 21,8 cm.

Ärgad, små lagningar och erstta delar, mindre skador.

Följerätt
Nej
Proveniens

From the Collection of a Swedish Connoisseur, Stockholm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 313 - 1 641 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt