590
536684

FAT ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rund form med blomsterdekor i relief kring brättet, i spegeln dekor i underglasyr blått av bambu, vinrankor och ekorrar. Med Johanneum-märke N:489. Diameter 31,4 cm.

Smärre nagg. En med spricka.

Proveniens

With Johanneum mark N:489. From the Collection of Augustus the Strong.