620
567908

SKÅLFAT, porslin. Yongzhengs märke, Qingdynastin (1644-1912)

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Dekor i underglasyrblått, i fatets spegel en trekload drake liksom runt fatets yttre bräm. Diameter 15,4 cm.

Lagning, ifylld nagg.