Madeleine Pyk – en samling F769
641
506633

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

"Islossning (Faxälven)"

Signerad Helmer Osslund. Utförd omkring 1920. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå 46 x 95 cm.

Proveniens

Förste stadsläkare Gustaf Hedberg, Sundsvall.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Samlarnas utställning", 23 jan - 17 feb 1937, kat nr 415 (under titeln "Vår, Faxälven").
Svenska paviljongen, "Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne", Paris, 1937.

Formgivare