556681

660. GOTTFRID KALLSTENIUS, Villa d´Este vid solnedgång.

Signerad G. Kallstenius. Duk 36 x 42 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

H. Strandell, inköpt ifrån konstnären enligt inskription av konstnären på etikett a tergo.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 735 - 3 282 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
39 200 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Signerad G. Kallstenius. / Signed G. Kallstenius.

Övrigt

Kallstenius vistades i Italien 1893-94. Enligt Å. Frosteryd Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius - I tusen tallars skugga", 2010, s. 93, är några av Kallstenius vackraste målningar från den här perioden de han målade från Villa d´Este i Tivoli utanför Rom.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 8-614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto