Madeleine Pyk – en samling F769
660
556681

Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

Villa d´Este vid solnedgång

Signerad G. Kallstenius. Duk 36 x 42 cm.

Tilläggslista

Signerad G. Kallstenius. / Signed G. Kallstenius.

Proveniens

H. Strandell, inköpt ifrån konstnären enligt inskription av konstnären på etikett a tergo.

Kallstenius vistades i Italien 1893-94. Enligt Å. Frosteryd Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius - I tusen tallars skugga", 2010, s. 93, är några av Kallstenius vackraste målningar från den här perioden de han målade från Villa d´Este i Tivoli utanför Rom.

Formgivare

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.